Ohlédnutí i vyhlídky klubu očima Martina Severy
18. červen 2018

Ohlédnutí i vyhlídky klubu očima Martina Severy

V této sezóně opět patřil Martin Severa k nejvýraznějším hráčům Florbalu Teplice. Čerstvý otec, mládežnický trenér, a především teplický srdcař se rozpovídal nejen o uplynulé sezóně, ale i o plánech na následující ročník.

Martine, opět po roce spolu hodnotíme uplynulou sezónu. Její průběh byl znovu velmi povedený, nicméně stejně jako loni se nám stalo osudným první kolo play-up o postup do Národní ligy. Jak bys v krátkosti tuto sezónu zhodnotil?

Sezonu bych rozdělil do dvou částí. V první polovině jsme byli v takovém útlumu a v zápasech jsme zbytečně ztráceli body, které nám na konci chyběly k prvnímu místu. V té druhé jsme změnili obranný systém a i kluci pocítili nový impuls. Druhá část sezony (vyjma zápasu v Lovosicích) se jak herně, tak i výsledkově velmi povedla.

V čem spočíval další neúspěch v prvním kole play-up. Jsou pražské týmy opravdu nepřekonatelnou překážkou? Nebo v čem spatřuješ největší rozdíl mezi těmito divizemi?

Play-up je úplně jiná soutěž. Během sezony odehrajeme jen cca 3-4 zápasy v tempu podobnému tomu v play-up. Bohužel v zápasech s pražským Olympem jsme se soupeři vůbec nedokázali vyrovnat nasazením, v čemž nás Olymp naprosto předčil. Trochu k tomu přispělo i zranění Vlasty Valtra a Milana Gerharda, kdy jsme to museli stáhnout jen na dvě formace, ve kterých jsme bohužel neměli potřebnou kvalitu na postup.

Předpokládám, že cíle na nadcházející sezónu jsou stejné. Umístit se na prvních dvou příčkách a pokusit se do třetice postoupit do Národní ligy. Jak se na tento cíl ty osobně připravuješ?

Cíl a touha kabiny je určitě postup do play-up. Věřím, že v této sezoně odehrajeme mnohem víc těžkých zápasů, které nás dobře připraví na tuto úroveň. Já už se nějakých 14 dní připravuju individuálně na oválu, je to tak mnohem jednodušší časově si to uspořádat. S klukama jsme byli na trojkovém turnájku v České Lípě, který už tak nějak počítám do přípravy na další sezonu. Od září máme v plánu zařadit více individuálních tréninků na hokejce, tak se budu určitě snažit toho odtrénovat co nejvíc a tím se mohl zlepšovat.

Pojďme se krátce zaměřit na tvou trenérskou dráhu. Momentálně studuješ trenérskou licenci „B“, trénuješ starší žáky, dorostence, juniory, muže a pomáháš i u elévů. Jak tohle všechno stíháš? Naplňuje tě stále tato práce?

Je to hrozně náročné, ale když to miluješ, není co řešit J. Mám štěstí na svou manželku, která mě maximálně podporuje a pomáhá mi. Bez ní bych se tomu takto věnovat nemohl. Tato práce mě neustále naplňuje a jsem moc rád, že dostávám od klubu prostor se realizovat napříč všemi kategoriemi. Je to pro mě zpětná vazba, že jsou se mnou spokojeni.  

Dorostenci a junioři byli v uplynulé sezóně úspěšní. Junioři odehráli svou první sezónu a nevedli si vůbec špatně. Dorostenci potvrdili vzestupnou tendenci a umístili se na předních příčkách. Jak hodnotíš jejich vystoupení a co očekáváš od příští sezóny?

Z těchto dvou kategorií jsem naprosto nadšený. Vycházíme zde ze silného ročníku 02, kteří hrají prim v obou kategoriích. Většina kluků a holek poctivě trénují, a to se jím vrací také na hřišti. V tomto věku je to hlavně o jejich přístupu. Ve starších žácích bohužel stále zaplňujeme vzniklou mezeru, a tak pocity jsou takové rozporuplné.  Od příští sezony věřím, že zvýšíme konkurenci na trénincích a nabídneme hráčům a hráčkám více prostoru pro individuální rozvoj. Ve starších žácích budeme v příští sezoně zapracovávat talentované mladší žáky, kteří si budou zvykat na velké hřiště. Věřím, že jim to pomůže v dalším rozvoji. V dorostu si poprvé zahrajeme vyšší soutěž, od které mám velké očekávání. Věřím, že neuděláme ostudu a budeme důstojným soupeřem pro mužstva z větších měst. V juniorce opět budou dostávat prostor hráči ročníku 02, pro které to bude přiblížení se dospělému florbalu. Věřím, že někteří junioři se velmi brzy připojí k A nebo B mužstvu a budou hrát důležitou roli v těchto týmech.

Na závěr bych se tě zeptal, na co lze nalákat naše skvělé fanoušky do příští sezóny. Je něco na co se můžou těšit?

 Věřím tomu, že je budu moci pozvat na mnoho zápasů všech našich kategorií, kterých bude zase v příští sezoně zase o něco více. Nezapomeňte, že u našich mládežnických kategorií nejde o výsledek. Podporujte své děti na každém tréninku i venkovním, ony to určitě ocení. Co se týče mužů mohu říct, že je krásné hrát před bouřícím publikem a věřím, že i v příští sezoně uspořádáme nějaký ten výjezd na play – up J . Věřím tomu, že uvidím i více diváku na turnajích našeho béčka, které bude od příští sezony s největší pravděpodobností hrát vyšší soutěž. Byl bych moc rád, kdyby rodiče se svými dětmi navštěvovali turnaje a zápasy napříč všemi kategoriemi a tím si upevňovali vztah ke klubu.