Martin Severa: Servis v podobě počtu společných a individuálních jednotek je u nás minimálně na prvoligové úrovni
3. září 2019

Martin Severa: Servis v podobě počtu společných a individuálních jednotek je u nás minimálně na prvoligové úrovni

Máme tu již tradiční předsezónní rozhovor s jedním z nejdůležitějších mužů Florbalu Teplice. Čerstvý držitel trenérské licence B, trenér A-týmu, juniorů a dorostenců, milující otec a klubový srdcař Martin Severa nám opět poskytl rozhovor. V něm se dotkl nejen mužské kategorie, ale také fungování celého klubu a vyhlídek na novou sezónu.

Martine, kromě trénování mužů, juniorů a dorostenců si během sezóny zvládl studovat trenérskou licenci „B“. Co sis z toho odnesl?

Ze studia licence B jsem si odnesl mnoho nových vědomostí a přebral zkušenosti od špičkových trenérů všech různých sportů, které v praxi mohu využít. Z tohoto pohledu to pro mě bylo velmi přínosné.

Seznámil ses jistě s mnoha trenéry z klubů po celé republice. Inspiroval tě někdo něčím natolik, že to budeš chtít zavést i zde v Teplicích?

Těch trenérů byla celá řádka nejen z českého, ale také zahraničního prostředí. Od každého jsem se snažil vzít něco a napasovat to do našich podmínek. Při konfrontaci s kolegy trenéry, kteří se mnou absolvovali toto studium jsem došel k závěru, že servis v podobě počtu společných tréninkových jednotek a individuálních je minimálně na prvoligové úrovni. To je pro porovnání výborný začátek a teď už jen zbývá tento čas kvalitně využít pro rozvoj našich svěřenců.

Jako trenér několika kategorií máš významný vliv na chod celého klubu. Jaké jsou pro tebe hlavní faktory, na které by ses chtěl v nadcházející sezóně zaměřit?

Hlavní je, aby to děti bavilo a chodily na florbal rádi a z vlastní vůle. Beru jako důležité, aby si každý hráč vytvořil pozitivní vztah ke klubu jako k celku, a ne pouze ke své kategorii. V neposlední radě se zaměříme jak na kondiční, tak na technicko-taktickou stránku herní výkonu každého hráče. K tomu slouží především individuální tréninky.

Bude to také přilákání nových dětí k florbalu? Proč by si právě podle tebe měli vybrat hrát florbal za náš klub?

Široká základna je nezbytná pro kvalitní rozvoj všech hráčů v klubu. Věřím, že jsme klubem, který se chová nejen k hráčům, ale také k rodičům velmi vstřícně a s respektem. Nejsme výběrový klub, a tak dáváme šanci klukům i holkám různé úrovně dovednosti i věku. Chceme, aby každý nás hráč mohl svobodně dělat sport, který má rad a na nás je, aby měl k tomu optimální prostředí.

Na jaké novinky se hráči, popřípadě rodiče mohou v následující sezóně v klubu těšit?

Za zmínku určitě stojí snaha obléknout cely klub do týmového oblečení tak, abychom vystupovali jako správný klub. Dále pak určitě množství tréninkových jednotek, které nabízí hráčům možnost neustálého zlepšování.

Pojďme se blíže podívat na jednotlivé kategorie. Ačkoliv jsi trenérem pouze těch starších, jistý vliv máš i na ty nejmenší. U elévů a mladších žáků půjde opět především o radost ze samotné hry, je tomu tak?

Radost ze hry je prioritou, ale nesmíme zapomínat na jiné důležité cíle těchto kategorií. Zejména vytváření správných tréninkových návyků, spolupráce ve skupině, učení se disciplíně, ale také vztahu ke klubu a lásce ke sportu obecně.

Jaké ambice máš se staršími žáky a dorostenci?

Hlavním cílem u této kategorie bude ustálení počtu hráčů. S tím by nám měla pomoci nově začínající spolupráce s SK Dubí, od které si velmi slibujeme. Věřím, že si hráči na konci sezóny uvědomí rozdíl mezi kroužkem a výkonnostním sportem a tento rok jim pomůže nasměrovat další kroky v jejich kariérách.

Do juniorů přechází náš silný ročník 2002. Po letech, kdy téměř celou juniorku tvořili dorostenci, máš jistě od této kategorie velká očekávání. Je tomu tak?

U ročníku 2002 už působím bezmála 4 roky a věřím, že jsou dobře připraveni nastupovat také v mužské kategorii. Většina kluků a jedna dívka přesně vědí, co je potřeba udělat, aby se prosadili i v dospělé kategorii. Mají výborný přístup k florbalu, a to je základem pro další práci která je ještě čeká. Ale musím se přiznat, že od nich čekám veliké věci :)

Mužské Béčko skončilo vloni na skvělém pátém místě v Regionální lize. Jaké ambice budeš mít s mužskou rezervou? Bude primárně sloužit pro hráče, kteří z různých důvodů nebudou moci naskočit do zápasů áčka?

Věřím, že v béčku se vytvoří parta, která potáhne za jeden provaz a vytvoří dobré konkurenční prostředí pro kluky z juniorů a A mužstva. A věřím, že zkušení kluci z Béčka pomohou v přechodu všem juniorů do dospělého florbalu. Cílem pro mne bude, aby se kluci v Béčku rvali a svými výkony si říkali o nastupování v A mužstvu.

Pojďme na chvíli k elitní kategorii. Tým prošel oproti loňské sezóně několika změnami nejen v hráčském kádru. Co považuješ ze svého hlediska za nejdůležitější změnu z hlediska fungování týmu?

Po sezóně nám odešlo cca 5 zkušených kluků. To je hodně, ale na druhou stranu to otevřelo dveře zdravému mládí a klukům, kteří v loňské sezóně hráli převážně za B tým. Nastavili jsme si nová pravidla fungování a věřím, že jsme na dobré cestě.

Nemůžeme se nedostat k cílům mužského áčka. Divize se rozšířila, z Národní ligy spadla Kadaň a Děčín, z regionu postoupily téměř všichni, jsou zde nově pražské týmy. Jaké jsou cíle týmu a pomohla podle tebe Divizi toto rozšíření?

Je super, že k nám přibyli týmy z Prahy, kde florbal je na úplně jiné úrovni. Když k tomu připočtu sestup Děčína a Kadaně, tak jsem přesvědčen, že bude Divize mnohem těžší soutěž než tomu bylo dříve. Cílem je určitě play-off, a pak už to necháme na osudu.

Otázka na závěr, na co bys nalákal naše fanoušky?

Nalákal bych je na báječnou partu plnou krásných mladých lidí :)