Jan Koštoval: V Teplicích jsem už od přípravky!
22. srpen 2019

Jan Koštoval: V Teplicích jsem už od přípravky!

Jan Koštoval alias „Koště“ je dalším z našich odchovanců z úspěšného ročníku 2002. Nejproduktivnější dorostenec loňské sezóny se momentálně snaží prosadit do mužského Áčka. Tento hrotový útočník využívá svých schopností především v okolí brankoviště soupeře, kde se umí skvěle orientovat. Více se o jeho dojmech a pocitech dočtete v následujícím rozhovoru.

Honzo, v rámci letní přípravy máš za sebou v kategorii mužů již dva přátelské zápasy. V obou ses dokázal gólově prosadit. Pomáhá ti tato skutečnost na psychice a sebedůvěře do dalších zápasů?

Každý gól nebo asistence mi přidává na psychice a sebedůvěře a díky tomu si i víc věřím. Ale když zrovna neboduji a vím, že jsem týmu pomohl jiným způsobem, tak jsem taky spokojený.

Jak se ti zatím hraje ve velmi mladé lajně s tvými vrstevníky Martinem Schneiderem a Martinem Sedlmaierem?

S klukama se mi hraje suprově. Známe se už celkem dlouho, a tak víme co od sebe můžeme čekat. Se šnajdřikem se známe asi od 4 let. Začínali jsme spolu na fotbale a poté přešli na florbal. Možná i proto nám to tak klape :-)

Ještě v loňské sezóně si válel za dorost, nyní nastupuješ po boku chlapů v mužském A týmu a utkáváš se s týmy z vyšších lig. Je to pro tebe velký skok? V čem pociťuješ největší rozdíl?

Skok jde znát hlavně v rychlosti, ale myslím si že každý zápas mi pomáhá přizpůsobit se tomu tempu. Věřím, že na začátku sezóny už budu zvyklý.

Od mala si byl talentovaným florbalistou, nicméně zlom přišel až v posledních dvou sezónách, kdy ses začal individuálně prosazovat a se spoluhráči rozhodovat zápasy. V čem vidíš ten největší zlom u sebe?

Těžko říct, čím to může být. Vždycky jsem si říkal, že základem všeho je poctivý trénink. Chodil jsem na všechny tréninky a měl touhu se zlepšovat. Až nyní moje tréninkové nasazení začalo přinášet ovoce.

Mezi tvé silné stránky patří především orientace na brankovišti soupeře, kde ovšem vidíš své nedostatky? Na čem chceš v průběhu sezóny pracovat?

Před brankou soupeře jsem jako ryba ve vodě. Ale určité nedostatky vidím v defenzivní činnosti, na které musím výrazně zapracovat.

V nadcházející sezóně budeš mít možnost hrát za juniory, mužské béčko i áčko. Jak se na tento zápřah těšíš? Jaké máš vůbec osobní cíle?

Zápasy jsou vždycky lepší než tréninky, takže se na to těším. Co se týče mých osobních cílů, tak se chci dostat do A-týmu a pomoci v boji o postup do Národní ligy. K tomu bych už rád udělal nějaký úspěch v juniorské soutěži. Z dlouhodobého hlediska je mým snem zahrát si extraligu.

Ve Florbalu Teplice hraješ od přípravky. Jaký to je pocit projít všemi kategoriemi, hrát pod různými trenéry a s různými spoluhráči a dojít až do elitní kategorie?

Je pravdou, že jsem prošel kategoriemi a každá mi něco dala. Každý trenér mě hodně naučil a dával mi rady, za což jsem jim vděčný. Bez jejich pomoci bych asi dnes nebyl tam kde jsem teď. Základem každého týmu je dobrá parta. Tu momentálně máme skvělou a s klukama trávím dost času i mimo hřiště.